
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 250 mW |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 80 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Nominal Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 45 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 6582
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11424
Ext.Price$0.11424
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11424 | $0.11424 |
| 10 | $0.10153 | $1.01530 |
| 50 | $0.09024 | $4.51200 |
| 100 | $0.07944 | $7.94400 |
| 500 | $0.06994 | $34.97000 |
| 1000 | $0.06654 | $66.54000 |
| 3000 | $0.06331 | $189.93000 |
| 5000 | $0.05968 | $298.40000 |
